Zastępstwo inwestycyjne to rodzaj umowy zawierany pomiędzy dwiema stronami. Mogą być nimi zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Jedna z nich to inwestor bezpośredni (finansujący), czyli zleceniodawca, druga – wykonawca zlecenia, czyli inwestor zastępczy.
A na czym polega taka umowa? Inwestor zastępczy podejmuje się przeprowadzenia w imieniu inwestora finansującego wszystkich czynności wymaganych przez przepisy prawa budowlanego. Istnieją dwa rodzaje takich umów. Pierwsza to powiernicza. Tu inwestor zastępczy działa w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie inwestora bezpośredniego. Druga – to umowa typu przedstawicielskiego. Tutaj inwestor zastępczy działa w imieniu i na rachunek inwestora bezpośredniego.
Komu polecić umowę o zastępstwo inwestycyjne? Każdemu inwestorowi, który nie ma czas na osobiste staranie się o zezwolenia, kompletowanie dokumentacji, dostawę materiałów i urządzeń wynikających z obowiązków inwestora finansującego i podobnych czynności.